Masz pomysł na biznes? Świetnie! Pora na rejestrację własnego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że założenie firmy nie wiąże się obecnie z nadmiarem formalności. Wcześniej przemyśl jednak kilka spraw, aby wypełnianie urzędowego wniosku poszło sprawnie.
Indywidualna działalność gospodarcza to jedna z najprostszych form prowadzenia własnego biznesu. Aby powołać ją do życia, nie musisz ruszać się z domu. Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można wysłać elektronicznie. Jeśli chcesz, możesz udać się również do urzędu gminy lub miasta i tam dokonać niezbędnych formalności.
Te kwestie najlepiej przemyśleć wcześniej
- Data rozpoczęcia działalności. To nie musi być dzień w którym składasz wniosek do urzędu. Zastanów się, czy jesteś gotowy do uruchomienia nowego biznesu.
- Nazwa firmy. Przemyśl ją dobrze, sprawdź czy ktoś już nie posługuje się nazwą, o której myślisz (ważne np. z punktu widzenia zakupu domeny internetowej).
- Forma opodatkowania. Wybierz tę, która pozwoli Ci płacić najniższe podatki. Od tego będzie zależeć również rodzaj księgowości Twojej firmy.
- Wybór PKD. To niezwykle istotna sprawa gdyż kody PKD będą charakteryzowały Twoją działalność. Od nich może też zależeć sposób opodatkowania.
- Konto w banku. Nie musisz zakładać firmowego (choć warto). Możesz używać też prywatnego.
- Miejsce archiwizacji dokumentów.
- Profil Zaufany (bezpłatny) lub podpis elektroniczny (płatny) na platformie www.gov.pl. Nie jest to konieczność, ale posiadanie np. Profilu Zaufanego znacznie ułatwi załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną.
Uzupełnianie wniosku nie jest trudne. Formularz zaopatrzony jest w stosowną instrukcję obsługi, a w razie wątpliwości można skorzystać z infolinii. Pamiętaj, że rejestracja firmy w CEIDG jest całkowicie bezpłatna. Niestety, wiele początkujących przedsiębiorców otrzymuje powiadomienie (pocztą tradycyjną lub elektroniczną) o konieczności wniesienia opłaty za założenie działalności – należy być ostrożnym, gdyż jest to próba wyłudzenia pieniędzy.
Jeśli nie zatrudniasz pracowników, nie musisz odwiedzać ZUSu. Stosowną deklarację możesz złożyć w komplecie z formularzem CEIDG-1. Nie ma potrzeby również wizyty w Urzędzie Skarbowym – dane z CEIDG trafiają tam automatycznie.
Skomplikowane? Skorzystaj z naszej pomocy. Pomożemy Ci we wszystkich formalnościach, dotyczących założenia własnego biznesu.