PIT 2021 – ulgi związane z pandemią koronawirusa

W tym roku do 30 kwietnia można rozliczać PIT. Warto wiedzieć, że w związku z pandemią koronawirusa, wprowadzono kilka ulg. Jakie w związku z tym odliczenia można uwzględnić w rocznym rozliczeniu z fiskusem?

Ulga 2021 – pandemia koronawirusa

Nowością w PIT 2021 jest możliwość odliczenia darowizny na cele walki z chorobą COVID-19, wywołaną przez wirusa SARS CoV-2. Uwaga! Istnieje możliwość odliczenia od dochodu podwójną wartość darowizny, jaką dokonano na ten cel.
Przykładowo: Pan Jan podarował szpitalowi 60.000 zł. Oznacza to, że od dochodu może odliczyć aż 120.000 zł. Górny limit odliczenia to osiągnięty dochód. Podobna ulga obowiązuje tych, którzy dokonali darowizny w postaci tabletów lub laptopów na rzecz placówek oświatowych.

Z ulgi, związanej z pandemią koronawirusa, mogą korzystać ozdrowieńcy, którzy przeszli chorobę COVID-19 i oddali krew lub osocze na rzecz potrzebujących. Za każdy litr krwi oraz za każdy litr osocza zawierającego przeciwciała, podatnik może odliczyć 130 zł. Na odliczenie w wysokości 350 zł za litr mogą liczyć dawcy, których osocze zostało wykorzystane podczas zabiegów medycznych. Ulga ta obejmuje osoby, będące honorowymi dawcami, oddającymi krew nieodpłatnie.