Zmiany danych jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz pamiętać, że niektóre zmiany dotyczące Twojej firmy, trzeba zgłaszać do odpowiednich urzędów.

W momencie rejestrowania działalności gospodarczej, jako właściciel firmy podajesz wiele danych osobowych oraz tych, które dotyczą Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli ulegną one zmianie, musisz o tym fakcie powiadomić odpowiednie urzędy. O jakie dane chodzi i gdzie trzeba zgłosić zmiany w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – zmiana danych

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, wszelkie zmiany muszą być zgłoszone przez CEIDG, a dokładnie przez formularz CEIDG-1. Koniecznie trzeba aktualizować takie dane jak np. imię i nazwisko, nazwa firmy, obywatelstwo, kody PKD, dane kontaktowe, adres doręczeń, adres skrzynki ePUAP, miejsce przechowywania dokumentów księgowych, miejsce prowadzenia działalności, forma opodatkowania, rodzaj księgowości, sposób płacenia zaliczek, informacja o zawieszeniu, wznowieniu czy zakończeniu działalności oraz numer rachunku bankowego.
Zmian możesz dokonać na kilka sposobów:

 • Aktualizacja danych firmowych online
  Jest to najlepszy sposób na zgłoszenie zmian, gdyż wiele danych wypełnia się w sposób automatyczny na podstawie informacji już istniejących w CEIDG. Opatrzenie formularza podpisem elektronicznym całkowicie zamyka sprawę – w tym wypadku nie musisz już odwiedzać urzędu.
 • Aktualizacja danych firmowych w urzędzie
  Jeśli wniosek został wypełniony online w trybie anonimowym, to w ciągu 7 dni od jego uzupełnienia należy zgłosić się do urzędu gminy/miasta. Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentu weryfikującego Twoją tożsamość oraz kodu/numeru wniosku, wygenerowanego podczas wypełniania formularza na stronie CEIDG.
  Zmiany dotyczące Twojego przedsiębiorstwa możesz zgłosić bezpośrednio w urzędzie – przynieś ze sobą wypełniony dokument lub uzupełnij go na miejscu (w razie potrzeby, pomoże Ci w tym urzędnik).
 • Aktualizacja danych firmowych telefonicznie
  Zmianę danych firmowych możesz zgłosić również telefonicznie. W tym celu należy skontaktować się z Infolinią Centrum Pomocy, dzwoniąc pod numer 801 055 088 lub 22 765 67 32. Konsultant pomoże wypełnić odpowiedni formularz. Po zakończonej rozmowie, otrzymasz SMSem specjalny kod/numer wniosku, który musisz przedstawić osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Na jego podstawie urzędnik wydrukuje wypełniony formularz i poprosi Cię o jego podpisanie.
 • Aktualizacja danych firmowych listownie
  Wniosek o zmianę danych możesz również wydrukować i wysłać listem poleconym do urzędu. W tym wypadku niezbędne jest potwierdzenie przez notariusza podpisu wnioskodawcy.

To ważne! Jeśli zmiany zostały zgłoszone w CEIDG, nie trzeba o nich informować innych urzędów (urząd skarbowy czy ZUS), gdyż zaktualizowane dane trafiają do nich automatycznie. Reguła ta nie dotyczy jednak sytuacji gdy przykładowo zmiana adresu pociąga za sobą zmianę właściwości urzędu skarbowego.

To ważne! Usługa jest bezpłatna, chyba że jest realizowana przez pełnomocnika.